WORK AND TRAVEL

WORK & TRAVEL NEDİR ?

Work and Travel, yaygın ismiyle WAT, üniversite öğrencilerinin 4 aylık yaz sezonunda Amerika’ya giderek hem çalışma hem seyahat edebilme fırsatı buldukları bir kültürel değişim programıdır.

 

Öğrenciler program süresince çalışarak hem kendi paralarını kazanabilirler hem de istedikleri yere gezi planlamasıyla Amerika’yı ve kültürünü yakından görebilme fırsatı yakalarlar.

 

Dünya’da her yıl +75.000 üzeri öğrencinin katıldığı WAT programına Türkiye’den de binlerce öğrenci gitmektedir.

 

 Bu Program Sayesinde;

 

1. Amerika’da unutulmaz bir yaz yaşayabilir, iş deneyimi edinebilir ve görmeyi hayal ettiğiniz her yere özgürce seyahat edebilirsiniz.

 

2. İngilizce pratik yapabileceğiniz birçok kişiyle tanışır ve dilinizi geliştirebilirsiniz.

 

3. Amerikan kültürünü yakından tanıyarak farklı bir tecrübe edinir ve siz de kendi kültürlerinizi başka insanlara aktarabilme fırsatı bulursunuz.

 

4. Sadece Amerikalı değil dünyanın her yerinden gelen WAT öğrencileriyle de tanışıp yeni dostluklar kurabilirsiniz.

 

5. Yaşayacağınız bu deneyim gelecekte iş ve sosyal hayatınızda size farklı fırsatlar sunması açısından yardımcı olacaktır.

 

 

NEDEN ETKILI İLE WORK & TRAVEL?

1. ETKILI bünyesinde irtibat kuracağınız ekibimizin tamamı öğrencilik yıllarında Work and Travel ile Amerika’ya gitmiş kişilerden oluşmaktadır. Sizi en iyi biz anlarız.

 

2. Work and Travel’da öğrenci dostu fiyat politikamızla en uygun fiyatları biz sunuyoruz, teklifimizi duymadan karar vermeyin diyoruz.

 

3. Yüzlerce öğrencinin arasında kaybolmanızı istemeyiz, öğrencilerimize kaliteli hizmet sunabilmek adına her danışmanımız belirli sayıda öğrenciyle ilgilenir böylece Amerika’da bir ihtiyacınız, isteğiniz veya sorununuz olduğunda günlerce cevap beklemek zorunda kalmadan danışmanınızla anında iletişim kurabilirsiniz.

 

4. Yeni bir kültür tanımaya ve yabancı insanlarla tanışmaya gittiğiniz bir programda aynı konaklama yerinde onlarca Türkle karşılaşmak istemezsiniz değil mi? ETKILI Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık olarak sizleri ister 2’şer 3’er li küçük gruplar halinde isterseniz de sadece Amerikalı’larla etkileşime geçebileceğiniz ve daha rahat ingilizce pratik yapabileceğiniz yerlere gönderebilme fırsatı sunuyoruz.

 

5. Amerika Dönüşü vergi iadeleri ve çek bozdurma işlemlerinde size yardımcı oluyoruz.

 

KİMLER WAT ÖĞRENCİSİ OLABİLİR ?

 Work and Travel katılımcısı olabilmek için gerekli olanlar;

 

1. Tam zamanlı örgün bir eğitim alan üniversite öğrencisi olmak,

 

2. Hazırlık, yüksek lisans 1.sınıf öğrencileri, Doktora öğrencileri başvurabilir.

 

3. 18 yaşından büyük olmak

 

 Work and Travel’da vize başarınızı arttıracak etmenler;

 

1. En az orta seviyede İngilizce bilmek,

 

2. Not ortalamanızın 4 üzerinden 2 ve üzeri olması,

 

3. Son sınıf öğrencisi olmayan ara sınıf öğrencileri,

WAT BAŞVURU SÜRECİ

 Başvuru ve İşlemler;

 

1. Katılım koşullarına uyan öğrenciler Work and Travel programına kabul edilirler.

 

2. Work and Travel programına kabul edilen öğrenciler ETKILI ön başvuru formunu ve kayıt sözleşmesini doldurup imzalar ve en az 400 USD ön kayıt ücretini öder.

 

3. Ön kayıt aşamasında öğrenciden istenilen belgeler en geç 10 iş günü içinde ETKILI’ye ulaştırılır.

 

4. Öğrenci Amerika`da ki sponsor kuruluşun yetkilisi ile internet üzerinden skype programı aracılığıyla İngilizce yeterlilik mülakatı yapar.

 

6. Öğrenci kendisine sunulan iş seçenekleri arasından dilediği işi seçer ve sonrasında öğrencinin iş yerleştirme sözleşmesi (Employment Agreement Form) getirtilir.

 

7. İş yerleştirme sözleşmesini imzalayan öğrenci varsa geri kalan ödemesini yaparak kesin kayıt işlemini tamamlamış olur.

 

8. ETKILI Amerika’dan, öğrenci adına hazırlanmış DS 2019 formunu getirtir. ( DS 2019 formu program süresince ABD’de yasal olarak çalışmanızı sağlayan resmi belgedir.)

 

9. DS 2019 formu geldikten sonra öğrenci deneyimli ETKILI kadrosuyla vize başvurusuna hazırlanır.

 

10. ABD konsolosluğuna yaptığınız vize başvurusunun sonucunu anında öğrenirsiniz, Vize görüşmesi olumlu sonuçlanırsa pasaportunuz 2-3 gün içerisinde vizeniz basılmış olarak DS 2019 formu ile birlikte gelecektir.

 

DS 2019 VE J1 VİZESİ NEDİR ?

İş anlaşması ve sponsor kuruluşun istediği belgeleri ETKILI, öğrenciden alarak sponsor kuruluşa iletir. Çalışma izni anlamına da gelebilecek DS-2019 formu (Certificate of Eligibility for Exchange Visitor Status), bu belgeleri alan sponsor tarafından basılarak yine ETKILI aracılığıyla öğrenciye iletilir.

 

DS-2019 ve diğer gerekli vize evrakları ile A.B.D. İstanbul Konsolosluğundan ya da Ankara'daki A.B.D. Büyükelçiliğinden, ETKILI’nin alacağı bir randevu ile vize başvurusu yapan katılımcı, pasaportuna okulunun tatilde olduğunu ve çalışabileceğini beyan ettiği tarih aralığı için basılan J-1 vizesi ile resmen programın katılımcısı olur. Kriterlere uyan katılımcıların vize alma oranı %95 civarındadır.

 

Katılımcının çalışabileceği süre, DS-2019 formu üzerinde belirtilir. Bu tarihler arasında katılımcı, Work And Travel programı ile Amerika’da çalışma ve kalma hakkına sahiptir. Katılımcılar dilerse bu tarihlerin başından sonuna kadar çalışabilecekleri gibi, isterlerse ara bir tarihte başlayıp yine ara bir tarihte programa son verebilirler ve Türkiye’ye dönebilirler.

 

Katılımcılar, ABD'deki yasal sürelerinin dolmasının ardından ülkelerine dönmek zorundadırlar. J-1 türü vize uzatılamaz, katılımcı statü değişimi için başvuru yapabilse de genellikle programın tabiatına uymadığı gerekçesiyle bu istek onaylanmaz. Program katılımcısının, ülkesine dönüşünün ardından konsolosluğu bilgilendirmesi gerekebilir. Bir katılımcı, şartları sağladığı müddetçe tekrar katılım için başvurabilir.

 

J1 Vizesi çok geniş kapsamlı bir vize türü olup; AuPair, Camp Counselor (Kamp Programı), Kolej ve Üniversite Öğrencisi, Hükümet Yetkilisi, Stajyer, Uluslararası Ziyaretçi, Doktor, Profesör, Araştırma Görevlisi, Lise Öğrencisi, Kısa Dönem Öğretim Görevlisi, Uzman, Work and Travel, Öğretmen, Eğitmenlik alanlarında ki katılımcıların başvurabileceği bir vize türüdür.

WORK AND TRAVEL'DA HANGİ İŞLERDE ÇALIŞILIR

Program katılımcıları, genellikle turistik bölgelerdeki oteller, restorant ve cafeler, eğlence ve su parkları, ulusal parklar, hayvanat bahçeleri, mağazalar, plaj ve havuzlarda İngilizce seviyeleri ve yeteneklerine göre değişen pozisyonlarda (Örneğin garson, cankurtaran, kat görevlisi, kasiyer, su parkında fotoğrafçı) çalışmaktadırlar.

 

Work and Travel programına katılan öğrenciler sosyal hayatın içinde daha çok bulunarak İngilizcelerini geliştirebilme ve daha çok sosyal aktivitelerde yer alarak gezme ve eğlenme imkanı bulurlar.

 

Etkili Work and Travel Ekibi olarak bu program da öğrencilerimizin salt para kazanma çabasından ziyade, çalıştıkları ortamda değişik kültürden gelen insanlarla etkileşim kurabilmesini, daha çok sosyalleşmeye ve unutulmayacak anılar edinmeleri için çalışıyoruz.